Vyhledávání:

Návštěvou neautorizovaného servisu nepřijdete o záruku


Úvodní » Poradna » Návštěvou neautorizovaného servisu nepřijdete o záruku


Návštěvou neautorizovaného servisu nepřijdete o záruku

Od 1. června 2013 platí nové úpravy týkající se oprav a údržby automobilů v zemích Evropské unie. Prodejci automobilů na území EU už nemůžou podmiňovat záruku na své modly návštěvami v autorizovaném servisu. To otevírá řidičům možnost nechat opravit vozidlo v neautorizovaném servisu bez ztráty záruky.

Dříve platila zažitá praktika prodejců nových auto a drahých značkových servisů, které často vyhrožovali majitelům automobilů, že pokud pojedou s úplně novým vozem nebo zánovním vozem v záruce do neznačkové a levnější opravny, tak přijdou o záruku. Hrozili tak dokonce u jednoduchých sezónních servisních úkonů, jako je přehození pneumatik, výměna oleje nebo brzdových destiček. Tyto praktiky jsou teď v rozporu s unijním právem.

Změny proběhly i u výměny náhradních dílů

Další změna proběhla v roce 2010, kdy podle nařízení EU je možné do auto, na něž se ještě vztahuje záruka i levnější díly, které nemají oficiální logo automobilky, ale podcházejí také od renomovaných producentů a jsou výrazně levnější bez ztráty kvality.

Zároveň obě tato nařízení vyžadují po neznačkových servisech dodržovat správné pracovní postupy a rozsahy prací, které najdou v manuálech pro automechaniky přímo od výrobce automobilu. Jsou rovněž povinni pro vozy v záruce používat originální nebo rovnocenné náhradní díly a všechny opravy zapisovat do servisní knížky vozidla. 

Jak je to u vozů s leasingem?

Obě tato zařízení se týkají také majitelů vozidel, kteří mají leasing na auto. Komplikace by nastaly až v případě dopravní nehody, kterou musíte bezpodmínečně nahlásit leasingové společnosti. Konkrétní náhrada škody pak záleží na podmínkách leasingové společnosti. Většinou platí, že zákazník uhradí opravu a pak obdrží od pojišťovny peníze, případně je pojišťovna poskytne rovnou servisu, který provede opravu. Celý proces je zde složitější, protože ten, kdo má auto na leasing, tak po celou dobu splácení není jeho majitelem.

Trochu jiná situace nastává, pokud se majitel vozu na leasing stane obětí dopravní nehody. V tom případě je pojistné plnění a celá nehoda placena z povinného ručení viníka a z něho se bude financovat také oprava vozidla bez spoluúčasti.

 • Dům, byt a zahrada

  Informační a poradenský portál pro všechny, kteří bydlí nebo mají vlastní zahradu.
 • Hotely v Plzni

  Hledáte v Plzni hotel? Ten pravý naleznete v katalogu, který se na plzeňské hotely specializuje.
 • Ubytovny v Plzni

  Katalog ubytoven, kde můžete napsat své vlastní zkušenosti a kde najdete hodnocení.
 • Autopůjčovny Plzeň

  Potřebujete si zapůjčit auto, protože máte svoje v autoservisu? Navštivte katalog náš katalog autopůjčoven půjčte si auto.
 • Plastová okna v Plzni

  Hledáte plastová okna ve městě Plzeň nebo v jiném okrese Plzeňského kraje? Přehledný katalog prodejců plastových oken v Plzni, Domažlicích Klatovech, Tachově a dalších městech a okresech Plzeňského kraje.
 • Hotely v Plzni

  Hledáte v Plzni hotel? Ten pravý naleznete v katalogu, který se na plzeňské hotely specializuje.

Provozuje

ANTstudio, originální webové stránky, které vydělávají.

© Všechna práva vyhrazena Autoservisy v Plzni - katalog autoservisů

Výroba e-shopů