Rozměry a značení pneumatik


Úvodní » Poradna » Rozměry a značení pneumatik


Rozměry a značení pneumatik

Pneumatiky jsou základní součástí každého vozu - osobního i nákladního. Zajišťují bezpečnost a pohodlí při jízdě, a díky nim drží vůz na vozovce ve správném směru. Při pořizování nových pneumatik nebo jejich částečné výměně je dobré orientovat se ve značení pro rozměry pneumatik. Znalost těchto údajů vám velmi pomůže při výběru pneumatik vhodných přesně pro váš vůz.

Značení pneumatik

Značení pneu je uvedeno na bočnicích pneumatik.

Technický popis pneumatiky

Příklad značení - 195/65 R16 91W

 • 195 = nominální šířka pneumatika
 • 65 = profil pneumatiky
 • R = radiální konstrukce pneumatiky (nebo D = diagonální, B = bias belted)
 • 16 = průměr ráfku
 • 91 = index nosnosti
 • W = rychlostní index

Symboly a texty

TL = dušová konstrukce
TT = bezdušová konstrukce
RX, XL, C REINFORCED = zesílená kostra pro dodávky
M+S = bláto a sníh - zimní pneumatiky
A/S = All Season - celoroční pneumatiky
DOT = kód výrobce, kód rozměru a datum výroby (př. DOT 4010 = 40 týden r. 2010)
OUTSIDE, INSIDE = vnitřní a venkovní bočnice
ROTATION = směr otáčení

Rozměry pneumatik

Jedná se o základní informace, které je potřeba znát při výběru pneumatik vhodných pro vaše vozidlo. Rozměry pneumatik, které jsou doporučovány automobilkami pro typ vašeho vozu, jsou uvedeny na zadní straně velkého technického průkazu.

Základní rozměry pneumatik:

 • Šířka pneumatiky - Jedná se o šířku pneumatiky od bočnice k bočnici, která je uváděna v mm. Tento údaj musí přesně souhlasit s údajem uvedeným ve velkém technickým průkazu.
 • Profil pneumatiky - Profil pneumatiky je vyjádřením poměru výšky pláště pneumatiky k její šířce a je uváděn v %. Údaj uvedený na pneumatice musí být vždy shodný s údajem v technickém průkazu.
 • Průměr ráfku - Průměr disku v palcích, na který bude pneumatika nazuta - vnitřní průměr pneumatiky. Údaj by měl být opět shodný s vaším technickým průkazem.

Index nosnosti

Index nosnosti, neboli hmotnostní index pneumatiky udává, jaké maximální zatížení je pneumatika schopna snést. Index nosnosti bývá uveden za rozměrem (průměrem) a je také zapsán v technickém průkazu. Ke správnému určení slouží převodová tabulka s hodnotou Ni.

Rychlostní index

Rychlostní index nám udává, na jakou maximální rychlost byla pneumatika vyrobena. Je uveden v technickém průkazu vozidla. Rychlostní index uvedený v technickém průkazu je minimální, a tak můžete bez problémů užívat pneumatiky, které mají rychlostní index vyšší.

Symbol tvořený jedním až dvěma písmeny nám indikuje maximální rychlost, kterou je pneumatika schopna snést po dobu 10 min, aniž by vzniklo nebezpečí. Speciálním rychlostním indexem je ZR, u kterého není stanovena maximální rychlost pneumatiky. Rychlostní index je vyznačen za indexem nosnosti.

Nové značení pneumatik = štítkování

V červnu 2012 bylo uzákoněno nové značení pneumatik (štítkování) podle Evropské unie. Jedná se o označení pneumatik motorových vozidel - osobních automobilů, lehkých i těžkých nákladních automobilů. Výrobci pneumatik musí pomocí štítku specifikovat spotřebu paliva, přilnavost za mokra a klasifikaci hluku produktu. Tyto informace musí být opět uvedeny v technickém průkazu.

Přilnavost za mokra a spotřeba paliva používá klasifikace od nejúspornější (zelená zóna "A") po nejméně úspornou (červená zóna "G", oranžová zóna "F" u nákladních automobilů). Hodnoty vnějšího hluku jsou vyjádřeny v decibelech a rozděleny do 3 kategorií.

Dezén pneumatik

Dezén pneumatik je odborné pojmenování pro vzorek na pneumatikách. Podle typu dezénu můžeme poznat, zda-li se jedná o zimní nebo letní pneumatiky a jak má být pneumatika umístěna.

Rozlišujeme několik základních typů dezénu

 • symetrický - pneumatiku se symetrickým dezénem je možno umístit na vozidle v libovolné pozici
 • asymetrický - u pneumatik s asymetrickým dezénem se liší vnitřní strana od vnější. Každá má svou specifickou funkci
 • směrový - pneumatiky se směrovým dezénem mají šipkou označen směr otáčení pro jízdu vpřed

Hloubka dezénu

Minimální hloubka dezénu je stanovena zákonem. U letních pneumatik je to 1,6 mm a 4 mm u zimních. Pneumatika se provozem opotřebovává a výška dezénu se tak snižuje, proto je důležité hloubku dezénu pravidelně kontrolovat. V případě, že je hloubka dezénu nižší, signalizuje to stáří pneumatiky a jízda tak nemusí být dostatečně bezpečná.

Článek vznikl za pomoci webu e-agropneu.cz, který nám poskytl důležité informace i zkušenosti z prodeje pneumatik.

 • Dům, byt a zahrada

  Informační a poradenský portál pro všechny, kteří bydlí nebo mají vlastní zahradu.
 • Hotely v Plzni

  Hledáte v Plzni hotel? Ten pravý naleznete v katalogu, který se na plzeňské hotely specializuje.
 • Ubytovny v Plzni

  Katalog ubytoven, kde můžete napsat své vlastní zkušenosti a kde najdete hodnocení.
 • Autopůjčovny Plzeň

  Potřebujete si zapůjčit auto, protože máte svoje v autoservisu? Navštivte katalog náš katalog autopůjčoven půjčte si auto.
 • Plastová okna v Plzni

  Hledáte plastová okna ve městě Plzeň nebo v jiném okrese Plzeňského kraje? Přehledný katalog prodejců plastových oken v Plzni, Domažlicích Klatovech, Tachově a dalších městech a okresech Plzeňského kraje.
 • Hotely v Plzni

  Hledáte v Plzni hotel? Ten pravý naleznete v katalogu, který se na plzeňské hotely specializuje.

Provozuje

ANTstudio, originální webové stránky, které vydělávají.

© Všechna práva vyhrazena Autoservisy v Plzni - katalog autoservisů

Výroba e-shopů